גמילה מעישון היא תהליך ארוך וקשה, ככל שהאדם מעשן שנים רבות יותר כך תהליך הגמילה מעישון קשה יותר. על מנת להתחיל גמילה מעישון יש קודם כל להחליט שרוצים להפסיק לעשן בצורה מושכלת ולא רק בגלל לחץ הנובע מהסביבה.

גמילה מעישון תחילת הדרך

כהתחלה לתהליך של גמילה מעישון, יש להחליט כיצד רוצים להיגמל. האם על ידי תהליך הדרגתי או בבת אחת. יש להציב יעדים כמו תאריך שבו מסתיים התהליך של גמילה מעישון ומפסיקים לגמרי לעשן. אם בחרתם את הדרך ההדרגתית ניתן להציב תחנות ביניים, כמו היום שבו מתחילים לעשן רק קופסא אחת ביום או חצי קופסא וכך הלאה.

אז איך עושים את זה?
 

 

 

 

 

 

 

גמילה מעישון הכנת השטח

בתחילת תהליך גמילה מעישון חשוב לעשות מספר דברים, כמו להתרחק מסביבה של אנשים מעשנים, וליידע את בני המשפחה והחברים שהתחלתם בתהליך גמילה מעישון, על מנת שלא יעשנו לידכם או ינסו לשכנע אתכם לעשן אתם יחד.

אמרו לאנשים בסביבה שלכם להימנע מלעשן בחדר שלכם או במשרד, על מנת שריח הסיגריות  לא יפתה אתכם לחזור להרגל המגונה. מומלץ בתחילת התהליך של גמילה מעישון להימנע מאירועים ויציאה לבילוי במקומות בהם אנשים מעשנים הרבה, נסו להסביר לחברים שלא יפגעו בגלל הסירוב לבלות אתם.

על מנת לא לאבד את השליטה על מספר הסיגריות אותן אתם מעשנים ביום הימנעו מקניה של סיגריות.

גמילה מעישון קבוצת תמיכה

קבוצות תמיכה לגמילה מעישון קיימות בכל מקום, מחקרים מראים כי אנשים העוברים תהליך גמילה מעישון בליווי של קבוצת תמיכה מצליחים בתהליך במידה רבה יותר מאנשים המנסים להיגמל ללא תמיכה.

חשוב לדעת בפני מה אתם עומדים

לפני תחילת התהליך של גמילה מעישון, חשוב לדעת מה עומד בפניכם. לכן כדאי לקרוא חומר על גמילה מעישון באינטרנט או בספרים ועיתונים על מנת שתהיו מוכנים לקראת תופעות הלוואי והקשיים הכרוכים בתהליך. כאשר יודעים מהם התופעות לוואי קל יותר להימנע מחלק מהתופעות כמו השמנת יתר או עצבנות. נסו לברר על תרופות שונות העשויות לעזור בתהליך הגמילה או להקל על הסימפטומים.

אם החלטתם לעבור תהליך גמילה מעישון קודם כל, כל הכבוד. עכשיו אתם מוזמנים לקרוא במאמר זה מספר טיפים שיעזרו לכם להחזיק מעמד בתהליך הקשה של גמילה מעישון. הדרך הטובה ביותר של גמילה מעישון, הוא קודם כל מניעה. פעולות כמו שתית קפה או משקאות אלכוהוליים, על ידי מעשנים לרוב מלווים בהצתת סיגריה. נסו להימנע מהם בזמן התהליך.
גם מפגשים עם חברים ( בעיקר אם הם מעשנים
 (או יציאה להפסקה באמצע העבודה עלולים להקשות על גמילה מעישון.

גמילה מעישון, העסיקו את הפה במשהו אחר
אחד הדברים המקשים ביותר על נגמלים הוא החוסר בתעסוקה לפה, זהו גם הגורם מספר אחת להשמנת יתר אצל חלק מהנגמלים. על מנת להימנע מאכילה מופרזת בזמן הגמילה, נסו לשתות הרבה מים או ללעוס מסטיק או למצוץ סוכרייה ללא סוכר. כך תעסיקו את הפה ותימנעו מהשמנה.

הסחת דעת, תורמת לגמילה מעישון
נסו להסיח את דעתכם מהעישון על ידי פעולות בריאות כמו פעילות גופנית או שינה. גם אם אינכם חובבי כושר מושבעים ניתן למצוא פעילות גופנית כלשהי שתמצא חן בעיניכם, או אפילו עיסוק ביוגה או משחקים שונים. שינה כהסחת דעת יכולה לעזור מאוד למנוע את העצבנות המלווה אנשים בזמן התהליך שלגמילה מעישון.

גמילה מעישון, בעזרת החוק
מקומות רבים אסורים בעישון על פי חוק. קניונים, מסעדות, בתי קפה חדרי כושר ועוד יכולים להיות מקול להסחת דעת, וגם יעזרו לכם לעמוד בפיתוי האסור, ולו רק בשל העובדה שתהיו בסביבה שאיננה כוללת מעשנים. אם תצליחו למנוע מעצמכם לצאת מהמקום על מנת לעשן, סימן שאתם בשליטה ובדרך הנכונה של גמילה מעישון.

גמילה מעישון, צ'פרו את עצמכם
בתחילת תהליך של גמילה מעישון, החליטו מהו הפרס שאתם מעניקים לעצמכם על כל ציון דרך. למשל אחרי שבועיים או חודש בלי עישון, נסו לפנק את עצמכם במשהו שאתם רוצים אך לא מרשים לעצמכם בדרך כלל. במידה ואינכם מצליחים לעמוד במשימה, לא נותרת לכם ברירה אלא לדחות את הפרס עד שתצליחו לעמוד ביעד שקבעתם לעצמכם.

שיטות גמילה מעישון  |  סיבות להפסיק לעשן  |  הסכנות הכרוכות בעישון | הדרך להפסיק לעשן